vRealize Automation 6.1 to 6.2 Upgrade

Bildiğiniz üzere VMWare kısa bir zaman önce birçok ürününde köklü değişikliklere gitti ve otomasyon ve yönetim üzerine olan ürünlerini vRealize ailesi altında topladı. Automation Center 6.1’e kadar vCloud adı altında yayınlanırken 6.2 ile artık vRealize Automation Center olarak devam edecektir. 6.1’den 6.2’e geçerken sadece yeni bir isimle değil aynı zamanda bir çok yeni özelliklerde geldi. Bu özelliklerin tüm listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda 6.1’den 6.2’e geçiş adımlarından ve yaşadığım bazı sorunlardan bahsedeceğim. Birkaç ipucu sayesinde bu geçişin sizin için mümkün olduğu kadar kolay olacağını ümit ediyorum.

Yükseltme işlemine başlamadan önce vCAC Appliance,Identity server ve IaaS server’un yedeğini almanızı öneririm. Eğer vCAC Appliance HA olarak kurulduysa veya DEM ve DEO rolleri ayrı sunuculara dağıtıldıysa bu sunucularında yedeklerini almayı unutmayın. Bu yazıda tüm rollerin IaaS sunucusu üzerinde olduğu varsayılmıştır.

Yedeklerimizi aldıktan sonra ilk önce vCAC appliance’ına SSH ile login olalım ve aşağıdaki komutla vco servisini kapatalım.

#service vco-server stop
#chkconfig vco-server off

Servisin kapanıp kapanmadığını

#service vco-server status

Komutuyla kontrol edebiliriz.

vRealize Automation Upgrade 6.1 to 6.2 - Applaince services

Eğer vCAC Appliance’ı HA olarak kullanıyorsanız Apache ve rabbitMQ servislerini de kapatmanızı öneririm.

Bir sonraki adımda IaaS sunucusuna bağlanıp vCloud Automation Center Service, Vmware DEM-Worker-DEM, Vmware DEM-Orchestrator-DEO,vSphere Agent servislerini durduralım.

vRealize Automation Upgrade 6.1 to 6.2 - IaaS services

Automation Center’ın kritik servislerini durduğumuza göre artık upgrade işlemine başlayabiliriz. vCAC Appliance ve Identity sunucuları için upgrade işlemi oldukça basittir. https://<sunucuadı>:5480 adresi üzerinden yönetim panellerine girdiğinizde, üst barda update sekmesini göreceksiniz. Her iki appliance için de “Update” sekmesini görebilirsiniz.

vRealize Automation Upgrade 6.1 to 6.2 - Identity Update

İlk önce “Check Updates” tuşuna basarak güncellemeleri kontrol ettirelim. Eğer yukarıda ki gibi “Available Updates” yazısını görürseniz bir güncelleme bulunmaktadır. “Install Updates” tuşuna basarak güncellemeyi başlatabilirsiniz. İnternet hızınıza göre değişmekle beraber genelde güncellemeler identity server için 30dk, vCAC appliance içinse 60dk içerisinde bitmektedir.

vRealize Automation Upgrade 6.1 to 6.2 - upgrade complete

Update bittikten sonra önce identity yaklaşık bir 10 dk sonrada vCAC appliance’ı yeniden başlatın.

Bir sonraki adım olarak IaaS sunucusunun yükseltilmesi bulunmaktadır. İnsanların en çok sorun yaşadıkları kısımda burasıdır. Sunucuya giriş yapalım ve bir internet tarayıcısı yardımıyla güncellemiş olduğumuz vRealize Appliance’ınına https://<vrAppliance:5480>/installer adresini kullanarak gidelim.

vRealize Automation Upgrade 6.1 to 6.2 - IaaS upgrade

Güncellemelere başlamadan önce IaaS sunucusunda Java versiyonun 1.7 veya üzeri, .Net versiyonun 4.5.2 veya üzeri olmasına ihtiyacımız vardır. İlk önce veri tabanımızı güncellememiz gerekiyor bunun için “database upgrade scripts” bağlantısına tıklayıp dosyayı indirelim ve açalım. Daha sonra bir command line açıp DBUpgrade dosyasının içerisine gidelim.

Önemli bir nokta eğer DBUpgrade dosyasının içerisine gitmeden “DBupgrade.exe” dosyasını çalıştırırsanız hata verecek ve işlemleri gerçekleştiremeyecektir.

vRealize Automation Upgrade 6.1 to 6.2 - DBupgrade Error

DBupgrade.exe’yi şu parametrelerle çalıştırabilirsiniz.

  • -S   — Veri tabanı sunucusu
  • -d   — Veri tabanı adı
  • -E   — Sunucuya bağlanmak için Windows yetkilendirme yapısını kullan
  • -U  — Belli bir kullanıcı adıyla bağlan

Örnek olarak yerel bir veri tabanı sunucusunda vCAC isimli veri tabanını aşağıda ki şekilde güncelleyebilirsiniz.

DBUpgrade.exe –S localhost –d vCAC –E

Maalesef bu adımda birçok sıkıntı çıkmaktadır ve loğlar bize bu konuda çok yardımcı olamıyorlar. Hata verdiğinde yarattığı dosyayı incelediğimizde genelde MSB1009 veya benzeri MSB* kodlu bir hata gözüküyor ama araştırdığım zaman bunun bir çok anlama geldiğini ve gerçek sorunun ne olduğunu tam olarak göremiyorsunuz.

DBUpgrade klasörü içerisinde ki update başladığı anda yaratılan dbupgrade.txt dosyasının içeriyse genelde sorunun neden olduğuna dair daha açıklayıcı bir uyarı bulunmaktadır. İlk karşılaştığım uyarı aşağıda ki gibiydi.

Liquibase releaseLocks Failed: liquibase.exception.DatabaseException: java.sql.SQLException: Network error IOException: Connection refused

Araştırdığımda bunun sebebinin MsSQL’in bağlantı ayarlarından kaynaklandığını gördüm. Bu durumu düzeltmek için ilk önce SQL Server Configuration Manager’a girelim. SQL Server Network Configuration altında bulunan Protocols for MsSQL içerisinde ki TCP/IP’nin özelliklerine girelim.

vRealize Automation Upgrade 6.1 to 6.2 - SQL

Burada “IP Addresses” sekmesine tıklayıp IP1 kısmında “Enabled” bölümün “Yes” olduğuna emin olalım

vRealize Automation Upgrade 6.1 to 6.2 - SQL IP1 enable

 

DBUpgrade.exe’i tekrar çalıştırdığınızda bu sefer aşağıda ki gibi bir hata alırsanız.

Liquibase releaseLocks Failed: liquibase.exception.DatabaseException: java.sql.SQLException: Network error IOException: Connection reset

Bu sorunsa Java’dan kaynaklıdır. Java 1.8.25 ve 18.40 sürümlerinde bu sorunu yaşadım. Çözümüyle ya Java’yı kaldırıp 1.7 sürümünü kurmak veya Liquibase.xml dosyası içerisinde ki “ssl=request” satırını bulup silmektedir.

vRealize Automation Upgrade 6.1 to 6.2 - SSL request

Bu işlemlerden sonra DBupgrade.exe’yi bir daha çalıştırırsanız başarıyla tamamlanması gerekmektedir.

vRealize Automation Upgrade 6.1 to 6.2 - DB upgrade

Veri tabanını güncellediğimize göre artık IaaS servislerini güncellemeye geçebiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta eğer rolleri dağıttıysanız her rol için kurulumu tekrardan gerçekleştirmenizdir.

Tekrardan vCAC installer sayfasına gidelim ve “IaaS installer” dosyasını indirelim ve “Run as administrator” diyerek çalıştıralım. Sonra ki adımlarsa kurulum adımlarına çok benzerdir.

vRealize Automation Upgrade 6.1 to 6.2 - Iaas Upgrade start

Bir sonra ki ekranda size tavsiyem servisi daha önce hangi kullanıcı ile tanımladıysanız aynısını kullanmanızdır.

vRealize Automation Upgrade 6.1 to 6.2 - IaaS Configuration

Bu adımdan sonra kurulum başlar.

vRealize Automation Upgrade 6.1 to 6.2 - Upgrade start

Kurulum bittikten sonra vRealize Automation 6.2’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bu blog yazısı Emre Bozlak tarafından paylaşılmıştır. Referans vererek istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Eğer bir sorunuz olursa eposta veya sosyal medya hesaplarım üzerinden bana ulaşabilirsiniz. Yazılarımı Twitter'dan @emrebozlak veya RSS üzerinden takip edebilirsiniz.

Leave a comment